W czterechsetną rocznicę ratownictwa wodnego w Polsce1 w 2004 roku z inicjatywy czterech wodniaków, Marka Chruściela, Wojciecha Treli, Augustyna Kawy oraz Jakuba Skorupskiego, w Sandomierzu powstała Grupa Patrolowo Interwencyjna WOPR Sandomierz. GPI działa głównie nad Wisłą w Sandomierzu, gdzie na Wybrzeżu im. Marszałka Piłsudskiego ma swoją bazę, zaopatrzoną w sprzęt ratowniczy i szkoleniowy.

Głównymi zadaniami grupy są prowadzenie działań prewencyjnych i ratowniczych, zabezpieczanie imprez nad wodą oraz pomoc w akcjach powodziowych. Ponadto, kontynuując tradycję jezuitów, którzy ponad 400 lat temu szkolili się w niesieniu pomocy ofiarom Wisły GPI organizuje kursy na ratowników WOPR, patenty i licencje motorowodne, a także zajęcia z nauki i doskonalenie pływania.

GPI WOPR zrzesza nie tylko ratowników wodnych, sterników motorowodnych ale i sympatyków sportów wodnych, ciągle pozyskując nowych członków, w tym szczególnie młodych osób, którzy chcą pomagać innym ludziom, umożliwiając im bezpieczny odpoczynek na wodą.

Członkowie ciągle szkolą się oraz podnoszą swoje kwalifikacje, a od początku istnienia grupy biorą również udział w imprezach ratowniczych tj., np. Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania Na Wodzie nad Chańczą. W okresie zimy GPI WOPR organizuje dla swoich członków szkolenia nie tylko na pływalniach krytych, ale także szkolenia z ratownictwa lodowego na zamarzniętych akwenach wodnych.

GPI WOPR w współpracy z innymi placówkami w Sandomierzu organizuje Wakacyjne Nauki Pływania oraz imprezy wodniackie, takie jakie np. Narty Wodne Sandomierz, w ramach których w 2012 roku odbyły się I Amatorskie Zawody Narty Wodne – Slalom.

GPI WOPR co rok uczestniczy także, w akcji informacyjno-edukacyjnej Bezpieczna Wodna organizowaną przez WOPR oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
1 Zakonnicy klasztoru i szpitala jezuitów, ufundowanego przez Hieronima Gostomskiego w 1604 roku szkolili się w niesieniu pomocy ofiarom Wisły.

 

Zdjęcia: